Nieduży i niedrogi, choć spełnia bardzo ważną funkcję. Zapewnia silnikowi sprawniejsze działanie, tym samym wydłużając jego żywotność. Co trzeba wiedzieć na temat filtra powietrza?
Przy podstawowym serwisie w warsztacie nierzadko jest pomijany, tymczasem filtr powietrza jest jedną z najważniejszych części układu dolotowego silnika. Stosuje się je odkąd motoryzacja zaczęła rozwijać się najbardziej, czyli od lat 60. Warto przybliżyć jego działanie, by uświadomić sobie jak ważnym jest elementem.
Budowa i działanie
Filtry powietrza swoją budową przypominają nieco filtry oleju – są to konstrukcje najczęściej plastikowe lub metalowe o niewielkich gabarytach ze specjalną nakładką. Filtr ten jest odpowiedzialny za to, by jakiekolwiek powietrze, które dostaje się do silnika było pozbawione wszelkich zanieczyszczeń w postaci tworzyw sztucznych czy innego tego typu elementów. Wkłady filtra powietrza nasączone są odpowiednią substancją, która zatrzymuje brud
z zewnątrz.
Regularna wymiana
Nie można wiele zarzucić filtrowi powietrza , bo tak naprawdę jego jedyną wadą jest to, że bardzo szybko się zużywa i w porównaniu do innych części nie można go wyczyścić. Jest to tak skonstruowany model, że po zużyciu jedyną słuszną decyzją jest wymiana na nowy – bezsensowna byłaby tutaj zamiana na mniej zużyty, ponieważ jest to w ogóle nieopłacalne, a mogłoby dodatkowo zaszkodzić silnikowi. Na szczęście filtr powietrza należy do jednych z tańszych części, ceny zaczynają się już od ok. 20 zł i wzrastają wraz z prestiżem producenta, choć nie przekraczają trzycyfrowych kwot. Wymiana filtra nie jest trudna ani kosztowna – wystarczy znaleźć puszkę z boku silnika, odkręcić śruby i zamontować nowy filtr. Tak naprawdę poradzi z tym sobie każdy, kto ma pojęcie na temat motoryzacji – choć oczywiście niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Takiej wymiany warto jednak dokonać w profesjonalnym warsztacie, wówczas można mieć pewność, że zostało to dobrze zrobione.