Historia Mazdy pełna jest przykładów przełamywania konwencji. To firma z tradycją, ciągle szukająca nowych rozwiązań i nowoczesnych technologii. Właśnie to sprawia, że Mazda jest wyjątkowa i podbiła serca kierowców.
Mazda Motor Corporation powstała w Hiroshimie w Japonii. Jej korzenie sięgają 1920 roku, kiedy Jujiro Matsuda wspólnie z grupą inwestorów założył firmę Toyo Cork Kogyo. Pierwsze lata działalności firmy nie miały nic wspólnego z produkcją samochodów. Dopiero w 1931 roku rozpoczęła się produkcja pierwszych pojazdów Mazdy. Były one małymi, trójkołowymi bagażówkami nazwanymi Mazda-go. Pojazdy te były połączeniem motocykli i samochodu.
W latach 2002-2010 filozofią marki stało się hasło „zoom-zoom”, nawiązujące do przyjemności z jazdy. Z czasem filozofia marki uległa jednak delikatnej zmianie, obejmując dodatkowo dbałość o środowisko naturalne i przyjęła brzmienie: „zrównoważony zoom-zoom”. W 2008 roku rozpoczęła działalność Mazda Motor Poland, czyli struktura japońskiego producenta na rynek Polski. W ciągu 3 lat Mazda sprzedała w Polsce ponad 10 000 samochodów.
Jak zapowiadają producenci przyszłość Mazdy wydaje się być ekscytująca. W przyszłości skonstruowane mają zostać całkowicie nowe silniki. Firma stawia sobie za cel zmianę sposobu konstruowania samochodów. Uczynienie ich potężniejszymi i sterowniejszymi, a jednocześnie bardziej ekonomicznymi i ekologicznymi. Mazda dąży również do zwiększenie ich zwrotności i komfortu jazdy, przy jednoczesnym zmniejszeniu masy i wymiarów.
Jednak zanim to wszystko stanie się realne pamiętać należy o tym co jest obecnie – o naszych autach. Bez względu na to jak innowacyjny i komfortowy model Mazdy posiadamy, musimy pamiętać o jego regularnych serwisowaniach oraz wymianie elementów eksploatacyjnych. Wpływa to na komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy. Jedną z grup części o których wymianie nie powinniśmy zapominać są filtry samochodowe.
Olej silnikowy odpowiada za smarowanie wszystkich, ruchomych podzespołów silnika Mazdy. Jednostka napędowa pracuje i spala mieszankę paliwowo-powietrzną, w efekcie czego wytwarza drobne zanieczyszczenia. Konstruktorzy Mazdy w swoich autach wykorzystują filtr oleju, który odpowiada za filtrację oleju silnikowego i magazynowanie wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić silnik.
Tak jak już wspomnieliśmy silnik samochodowy spala mieszankę paliwowo-powietrzną – co oznacza, że zasysane jest do niego powietrze z zewnątrz. Powietrze to szczególnie na terenie miasta jest często zanieczyszczone i wymaga procesu filtracji, aby silnik Mazdy nie uległ usterce. Głównym zadaniem filtra powietrza jest zatem zapewnienie cylindrom silnika czystego powietrza.
Kolejną grupą filtrów są filtry paliwa. Spełniają one bardzo ważną rolę, szczególnie w silnikach wysokoprężnych. W okresie zimowym, w filtrze paliwa zbiera się woda, parafina i cięższe fragmenty oleju – warto więc regularnie wymienić filtr w swoim aucie. Filtr paliwa odpowiada za czyszczenie paliwa, dzięki czemu silnik i układ wtryskowy mają optymalne warunki pracy i nie są narażone na korozję lub inne usterki.
Rodzajem filtru o którym spora część kierowców zapomina jest filtr kabinowy, inaczej zwany przeciwpyłkowym. Filtry kabinowe w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych powyżej nie mają wpływu na mechaniczne działanie auta. Są jednak ważne dla nas – kierowców i pasażerów, szczególnie dla alergików i dzieci. Filtrują one powietrze dostające się do kabiny auta z takich zanieczyszczeń jak gazy, pyłki, sadza czy kurz. Dzięki filtrom, nie jesteśmy narażeni na reakcje alergiczne, nieprzyjemne zapachy czy też choroby górnych dróg oddechowych.