SEAT stawia na perfekcjonizm zrodzony z pasji i innowacje pełne emocji. Producent posiada bogatą ofertę produktową, będących doskonałym połączeniem najnowszej technologii i hiszpańskiego charakteru. Firma powstała ponad 60 lat temu i od tego czasu przeszła ewolucję pełną wyzwań i sukcesów – od przodującego producenta aut rodzinnych w Hiszpanii do jednego z wiodących producentów najbardziej dynamicznych i sportowych samochodów na świecie.
Przedsiębiorstwo SEAT powstało 9 maja 1950 roku, a jego założycielami był Narodowy Instytut Przemysłu (51%), korporacja sześciu banków (42%) oraz FIAT (7%). To właśnie FIAT udzielił firmie licencji na swój pierwszy opracowany po II wojnie światowej model oznaczany jako 1400. Jego produkcja pod nazwą SEAT 1400 rozpoczęła w 1953 roku. Już cztery lata później uruchomiono produkcję drugiego modelu licencyjnego, niewielkiego modelu 600. Przez wszystkie lata swojej działalności SEAT rozwijał się, przechodził liczne zmiany oraz wprowadzał nowe modele. W 1980 roku FIAT sprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu. Pozwoliło to SEAT-owi stać się pierwszym, całkowicie hiszpańskim producentem samochodów. Jednak już w roku 1986 koncern Volkswagena wykupił 51% udziałów w spółce, przejmując nad nią kontrolę. Udziały te wzrosły w krótkim czasie do 79%, a w latach 90. wyniosły już 99,99%. Burzliwy okres dla rozwoju rynku motoryzacyjnego sprawił, że SEAT w latach dziewięćdziesiątych stanął na trzecim miejscu pod względem wielkości w Europie.
Jednym z głównym celów stawianych przez producenta jest tworzenie aut ekonomicznych i ekologicznych – wszystko w trosce o środowisko. Oznacza to, że Seat bierze pod uwagę cały cykl życia pojazdów oraz ich wpływ na środowisko. Przykładem jest opracowany wraz innymi producentami Międzynarodowy System Informacji o Demontażu (IDIS). System zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące usuwania płynów oraz demontażu części nadających się do recyklingu, które mogą zostać ponownie wykorzystane.
Bez wątpienia szczególną uwagę – my użytkownicy – powinniśmy zwracać na elementy eksploatacyjne naszego auta oraz na ich regularną kontrolę i wymianę, zgodną z zaleceniami producenta. Jedną z grup elementów eksploatacyjnych są filtry samochodowe w samochodach Seata.
Filtry paliwa chronią wrażliwe i delikatne mechanizmy systemu wtryskowego i gaźnika oraz zabezpieczają system wtryskowy przed korozją. Głównym zadaniem tego filtra jest zatrzymanie zanieczyszczeń, które znajdują się z paliwie. Szczególnie ważne jest to w Seatach o silnikach diesel, ponieważ są one delikatniejsze niż silniki benzynowe.
Filtr oleju z kolei zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w oleju, które mogłyby trafić do silnika wraz z olejem silnikowym. Zanieczyszczenia te to pozostałości po niespalonym paliwie oraz inne zanieczyszczenia powstające podczas pracy jednostki napędowej.
Filtry powietrza Seat odpowiadają za zatrzymanie cząsteczek znajdujących się w powietrzu, które zasysane jest do silnika. Zanieczyszczenia te to głównie kurz, pyłki, piasek, sadza, krople wody, cząsteczki z nawierzchni po której się poruszamy. Gdyby nie filtr powietrza, trwałość silników Seata i ich wydajność spadłaby.
Ostatnia kategorią filtrów są filtry kabinowe, które oczyszczają powietrze dostające się do wnętrza auta. Ich prawidłowa praca jest szczególnie ważna, gdy kierowca lub pasażer cierpi na alergię lub astmę. Pozwala to naszym płucom spokojnie oddychać, nie narażając nas na reakcje alergiczne. Filtr kabinowy wyłapuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia – takie jak kurz, pyłki, sadza, szkodliwe gazy oraz inne.