Silnik to serce każdego samochodu i jak każde serce, wymaga specjalnego traktowania. Niezbędne okazuje się m.in. korzystanie z oleju silnikowego, odpowiadającego za smarowanie, oczyszczanie czy chłodzenie silnika. Przy jego wyborze należy pamiętać o kilku zasadach.
Jeśli chcemy zakupić olej silnikowy do naszego auta, należy sprawdzić jakie informacje zostały zawarte w instrukcji obsługi samochodu. Generalnie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na gęstość i lepkość oleju. Gęstość i lepkość możemy przeczytać w nazwie oleju, np. 15W-40, gdzie 15 to lepkość zimowa a 40 lepkość letnia.
Zdarza się, że producenci aut pozwalają na korzystanie z olejów o różnych lepkościach. Powstaje więc dylemat, jaki olej wybrać. Radzimy naszym użytkownikom, żeby w polskich warunkach wybierali oleje o jak najniższej wartości zimowej. Jeśli chodzi zaś o lepkość letnią, należy zastanowić się co będzie dla nas lepsze, bowiem niższa wartość sprawia, że olej jest bardziej ekonomiczny, natomiast wyższa wartość umożliwia skuteczniejszą ochronę silnika przy wysokich przeciążeniach.
Omawiając tematykę olejów silnikowych, należy też wspomnieć o rodzajach oleju. Na rynku kupić możemy olej mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny.
Czym charakteryzują się poszczególne oleje? Zacznijmy od oleju mineralnego. Ten rodzaj przeznaczony jest do samochodów starszej generacji. Są to produkty mało inwazyjne, nie obciążają uszczelnień silnika. Wadą jest natomiast szybki spadek lepkości i nikła wydajność, czego efektem może być np. trudność z odpaleniem auta w zimie.
Poza olejami mineralnymi wymieniliśmy także oleje półsyntetyczne, tworzące swego rodzaju „pomost” pomiędzy olejami syntetycznymi, a mineralnymi. Zazwyczaj w składzie takiego oleju znaleźć można około 70 % bazy mineralnej i 30 % syntetycznej. Łączą one zalety tych dwóch rodzajów oleju, przez co są dosyć wydajne i nie obciążają uszczelnień silnika. Zaleca się je aut starszych, bądź takich, co do których występują wątpliwości jaki rodzaj oleju został wykorzystany.
Zestawienia olejów uzupełniają popularne syntetyki. To zdecydowanie najnowocześniejsze oleje silnikowe na rynku. Wysoka jakość, niezmienna lepkość niezależnie od warunków, duża odporność na obciążenia – to wszystko zalety olejów syntetycznych. Na rynku dostępne są różne warianty tego typu olejów, np. oleje sportowe, oleje przeznaczone do silników wysokoprężnych czy odpowiednie do stosowania w samochodach wyposażonych w filtry DPF.
Oleje należy wymieniać regularnie, wraz z kompletem filtrów. Warto też sprawdzić jego poziom – możemy zrobić to przy pomocy bagnetu, znajdującego się na wyposażeniu każdego auta. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko zatarcia silnika, z powodu zbyt niskiego poziomu oleju.