O tym, że w silniku spalinowym musi być olej wie niemal każdy, nie tylko kierowca. Olej silnikowy chroni przed zatarciem ruchomych części jednostki napędowej, takich jak wałek rozrządu, tłoki, wał korbowy, a nawet turbosprężarka. Smarowanie następuje także podczas postoju samochodu, głównie po to, by zapewnić ciągłość smarowania już w momencie ponownego uruchomienia silnika.
Smarowanie – prawie zawsze padnie taka odpowiedź, gdy zapytamy użytkownika o rolę oleju silnikowego. Warto pamiętać, że dobrej jakości olej silnikowy spełnia również inne, bardzo istotne funkcje.
Olej silnikowy zapobiega korozji
Gdy dochodzi do przerw w pracy jednostki napędowej może dojść do powstania korozji, która zostaje wywołana przez kwaśne związki powstałe podczas procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza. W ich neutralizacji pomagają właściwości myjąco-dyspergujące oleju.
Brak zapieczenia pierścieni
Bardzo częstym problemem w silniku okazuje się zapieczenie pierścieni. Zakleszczenie tych elementów utrudnia układanie się na ściankach cylindra, co w rezultacie umożliwia przepływ oleju do komory spalania i spadek osiągów silnika. Paradoksalnie, może temu zapobiec sam olej. Warunkiem jest jednak dobra jakość oleju oraz jego regularna wymiana zgodnie z zaleceniami producenta.
Unikasz zużycia metalowych części silnika
Podczas spalania w komorze wytrąca się osad węglowy, którego spieczone cząstki działają na poszczególne elementy, jak papier ścierny, przyspieszając tym samym zużycie metalowych części silnika. W rozmiękczeniu tych szkodliwych cząstek pomagają specjalne dodatki zawarte w oleju silnikowym.
Dobrej jakości olej silnikowy powinien łączyć w sobie kilka podstawowych funkcji – m. in. smarowanie, mycie, uszczelnianie, chłodzenie i przeciwdziałanie korozji – podpowiadają specjaliści wiodącego sklepu motoryzacyjnego iParts.pl. Pamiętajcie jednak, że wraz z postępującym przebiegiem dochodzi do stopniowej utraty tych właściwości, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta samochodu co do częstotliwości wymiany oleju.