Czy zastanawiałeś się kiedyś co może być przyczyną spadku intensywności nadmuchu w Twoim samochodzie? Jeżeli również Ciebie spotkała taka sytuacja pamiętaj, że na drodze przedostającego się do wnętrza pojazdu powietrza stanęła jakaś przeszkoda. Gdzie jej szukać? Sprawdźmy.
Zmniejszanie się intensywności nadmuchu powietrza nie od razu staje się rzeczą oczywistą, gdyż z reguły proces ten przebiega powoli. Głównym podejrzanym i najczęstszym winowajcą staje się filtr kabinowy. Powietrze dostaje się do wnętrza samochodu z narastającymi oporami, ponieważ zanieczyszczenia się w nim znajdujące stopniowo osiadają na materiale filtracyjnym. Dlatego właśnie ważne jest, aby pamiętać o jego regularnej wymianie – zgodnej z zaleceniami producenta.
Polecamy artykuł: Zrób to sam – wymiana filtra kabinowego
Co jednak w przypadku gdy auto nie ma filtra kabinowego lub po jego wyjęciu okazuje się, że to nie on jest sprawną całego zamieszania? Warto wówczas sprawdzić chwyt wlotu powietrza do układu wentylacji. Często zdarza się, że różnego rodzaju odpadki i uschnięte liście przedostały się do wentylacji i utrudniają przedostanie się do wnętrza auta świeżego powietrza.
W starszych pojazdach przyczyną osłabionego nadmuchu może być również zabrudzenie zewnętrznej powierzchni rdzenia nagrzewnicy. W tym przypadku jednak dochodzi również do spadku intensywności nagrzewania.